Trioda

https://etak.eu/pl/menu/rozlaczniki-i-podstawy-bezpiecznikowe-274.html

Trioda to najprostsza lampa, która wzmacnia sygnał elektryczny, ma trzy elektrody: anodę, katodę i siatkę. Stosowana jest w różnego rodzaju wzmacniaczach i generatorach.

Pierwsza trioda została skonstruowana przez Lee De Forest’a w 1906 roku, w latach 1909-1916 została udoskonalona przez Irvinga Langmuir’a. Ten zaś wynalazł pierwszą lampę dyfuzyjną jak również opracował teorię lamp elektronowych.

W 1911 roku trioda była wykorzystana do wzmacniacza linii telefonicznej na obszarze Nowy Jork – San Francisco. Od 1920 roku triody UV200 były wykorzystywane do lamp na skalę masową.

Można powiedzieć, że trioda to początek elektroniki, ale przede wszystkim początek rozróżniania elektrotechniki od elektroniki. To bardzo ważny wynalazek w tej dziedzinie, dziś, kiedy technologia idzie do przodu warto wrócić do tych pierwszych, które dały im początek i jak widać pozostaje niezastąpione.

Trioda będąca początkiem telekomunikacji, dziś wykorzystywana jest do znacznie bardziej zaawansowanych urządzeń między innymi komputerów. .

www.kantor-losiak.pl