Przyczepka czy fotelik rowerowy dla dziecka? – czyli wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie

Aktywni rodzice z pewnością zdają sobie sprawę, że jeśli chcą jeździć na rowerze w towarzystwie swoich dzieci, które same jeszcze nie potrafią jeździć na tym jednośladzie, to do wyboru mają kilka różnych opcji. Z jednej strony, mogą skorzystać ze specjalnej przyczepki, z drugiej proponowany jest fotelik rowerowy. Która propozycja jest lepsza, bezpieczniejsza i wygodniejsza? Jak zwykle wiele będzie tutaj zależało od oczekiwań rodziców, od tego jak często chcą korzystać z takich rozwiązań, kiedy i na jak długich trasach. Dlatego dokładnie trzeba się przyjrzeć każdej z propozycji.

Przyczepka

Do niewątpliwych plusów przyczepki należy zaliczyć to, że pozwala ona na dopasowanie fotelika do wielkości i wagi dziecka. Dodatkowo można go ustawić pod różnym kątem, a więc zyskujemy pewność, że naszemu dziecku zawsze będzie wygodnie. Poza tym przyczepka jest stabilna, a mocowanie z rowerem tak skonstruowane, aby się nie przewracała, nawet wówczas, gdy rower się przewróci. Warto także powiedzieć, że taka przyczepka jest zamykana, więc nie będzie nam straszna zmiana pogody i deszcz. Dodatkowo jeśli dziecko zaśnie podczas jazdy, będzie mogło się wygodnie ułożyć i głowa nie będzie bezwładnie się kiwała. Nie mówiąc tym, że mamy tutaj dodatkową przestrzeń na bagaże.

Jednak nie każde dziecko będzie chciało siedzieć zamknięte w przyczepce, bo będzie chciało być bliżej rodziców. Wówczas ciekawą propozycją może się okazać fotelik rowerowy.

Jak to jest z fotelikiem?

Przy mniejszych dzieciach możemy wybrać fotelik montowany z przodu, przy większych taki montowany z tyłu. Jest z pewnością wygodny, jeśli planujemy krótkie wycieczki, kiedy wiemy, że dziecko nie zaśnie podczas podróży. Dodatkowo posiada on szereg zabezpieczeń, aby dziecko samo się nie wypięło. Taki fotelik rowerowy jest także tańszy niż przyczepka i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Jednak musimy pamiętać, że w razie przewrócenia roweru podczas jazdy, dziecko przewróci się razem z nami. Poza tym, w takim foteliku dziecko ma mniejszą możliwość poruszania się, a więc przy dłuższej podróży, może mu być niewygodnie. Warto zobaczyć jakie plusy i minusy ma przyczepka, a następnie takie samo rozeznanie zrobić w przypadku fotelika rowerowego. Następnie zastanowić się, kiedy najczęściej będziemy z nich korzystali, jaki mamy budżet i ile miejsca na ich przechowywanie.

Tylko tak będziemy mogli podjąć najlepszą dla siebie decyzję.