Zioła w leczeniu chorób

Od tysięcy lat zioła i rośliny różnego rodzaju są wykorzystywane do leczenia wielu dolegliwości. Kiedyś cała medycyna znana ludzkości opierała się wyłącznie o nie, ponieważ społeczność nie potrafiła wytwarzać leków w inny sposób aniżeli bazując na darach ziemi.

Co istotne, przekazy ustne i historyczne dowodzą, że ziołolecznictwo było w wielu sytuacjach skuteczne, więc także dziś można się do niego odwoływać. Lekarze są w tym zakresie podzieleni.

Jedni przyznają, że zioła mogą spełniać funkcje leków i być przy tym efektywne – zresztą wiele środków uznawanych przez naukę ma w swoim składzie ekstrakty roślinne i nikt z tym nie polemizuje. Mimo to istnieją stereotypy, które zioła traktują jak wymysł znachorów i wiejskich szeptunek, które w dawnych czasach oferowały swoje prymitywne patenty na uzdrowienie.

Jeśli nauka i praktyka życiowa potwierdzają, że jakieś zioło może pomóc na konkretne przypadłości, to nie ma cienia powodu, aby spychać je na margines. Oczywiście zielarstwo jest wykorzystywane również przez niektóre gałęzie medycyny niekonwencjonalnej.