Czy warto korzystać z ogrzewania miejskiego?

Mieszkańcy bloków, apartamentowców i zwartej zabudowy to najszersze grono, które ma możliwość korzystania z ogrzewania miejskiego. Posiada ono z pewnością wiele zalet pośród których wymienić można chociażby bardzo dużą wygodę i komfort korzystania. Instalacja tego typu ogrzewania nie spoczywa też na samych mieszkańcach, lecz jest w głównej mierze zapewniana przez administrację budynku. To również ona zajmuje się całym procesem dystrybucji energii cieplnej, dzięki czemu lokatorzy mogą nią sterować tylko poprzez termostat. Łatwość i wygoda to największe zalety ogrzewania miejskiego, ponieważ będą one cenione szczególnie przez osoby niepełnosprawne lub starsze. Wśród słabych stron ogrzewania miejskiego należy wymienić przede wszystkim jego rozliczanie, które może przebiegać na dwa sposoby.

Odbywa się ono w oparciu o zamontowanie liczniki energii cieplnej w każdym lokalu, jednakże może rozliczać albo konkretne mieszkanie albo też cały budynek. W tej drugiej sytuacji bardzo często finalna opłata może być nieadekwatna do faktycznego zużycia w ciągu całego okresu grzewczego. Poza tym, ogrzewanie miejskie włącza się samo zatem dostępne jest one tylko i wyłącznie w określonym czasie. W związku z tym możemy spodziewać się ciepłych grzejników zwykle tylko zimą i jesienią. Wraz z nadejściem wiosny elektrociepłownie zaprzestają swojej dystrybucji przez co nie można latem zafundować sobie gorącego grzejnika. Bardzo często to, czy ciepło będzie dostępne regulowane jest automatycznie ze względu na warunki pogodowe.

Ogrzewanie gazowe domu – przydatne informacje

Posiadacze domków jednorodzinnych, które niejednokrotnie znajdują się na przedmieściach i peryferiach miast nie mogą zwykle liczyć na możliwość korzystania z ogrzewania miejskiego. Stają oni zatem przed dość trudnym wyborem, bowiem metod ogrzewania jest co najmniej kilka. Jedną z nich jest ogrzewanie gazem, które polega na uzyskiwaniu ciepła poprzez spalanie gazu. Jak większość metod grzewczych wymaga ono jednak zastosowania właściwej instalacji. Warto też pamiętać o tym, że gaz może pochodzić zarówno z sieci miejskiej, jak i zbiornika na własnej działce. Jako że gazociągi nie są doprowadzane we wszystkie miejsca, czasem jedynym rozwiązaniem jest właśnie zamontowanie własnego zbiornika.

Dobrze jest również wiedzieć, że gazociągów jest znacznie mniej niż chociażby rur ciepłowniczych. W przypadku gdy nie mamy możliwości podłączenia się do gazu ziemnego, natomiast doprowadzenie instalacji z miasta wiąże się z wysokimi kosztami, jedynym rozwiązaniem pozostaje zamontowanie własnego zbiornika gazu. Powinien on znajdowywać się poza domem, a sam gaz być doprowadzany poprzez przyłącze i wewnętrzną instalację gazową. Jako że tego typu rozwiązanie wykorzystuje gaz płynny potrzebne jest też miejsce na jego przechowywanie. Wśród wad ogrzewania gazowego można zatem wymienić przede wszystkim fakt, że instalacja musi być poddawana regularnej kontroli. Przegląd i serwis samych przyłączy oraz zbiornika jest bowiem niezbędny aby zachować bezpieczeństwo, a także wysoki standard ogrzewania.